Muzeum Polskiego Boksu im. Leszka Drogosza w Kielcach

To kolejne wyjątkowe wydarzenie w historii naszego pięściarstwa. Podczas konferencji prasowej ogłoszono powstanie Muzeum Polskiego Boksu im. Leszka Drogosza w Kielcach. Stosowną umowę podpisali Maciej Demel, Prezes Fundacji Polski Boks Olimpijski i Krzysztof Miernik, Dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach.
 
W uroczystym spotkaniu uczestniczyli również Bożena Szczypiór, Pierwszy Zastępca Prezydenta Kielc Bogdana Wenty, Grzegorz Nowaczek, Prezes Polskiego Związku Bokserskiego, Sławomir Stachura, Dyrektor Kancelarii Prezydenta Kielce, Grzegorz Rybiałek, Prezes Zarządu Energy System.
 
Konferencja odbyła się w Kielcach przy okazji XI Memoriału Leszka Drogosza, pochodzącego z tego miasta Czarodzieja Ringu. Turniej pamięci wybitnego zawodnika, brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Rzymie i 3-krotnego Mistrza Europy, rozgrywany jest obecnie w podkieleckich Chęcinach.
 
- Rok 2023 jest wyjątkowy, obchodzimy 100-lecie Polskiego Związku Bokserskiego i jesteśmy dumni z osiągnięć naszych sportowców, m.in. Jerzego Kuleja, Mariana Kasprzyka, Zbigniewa Pietrzykowskiego, Leszka Drogosza. (…) W Kielcach, które są stolicą polskiego boksu olimpijskiego, powstanie pierwsze Muzeum Polskiego Boksu. To będzie miejsce, w którym zgromadzone zostaną pamiątki, medale, pucharu, fotografie, filmy - mówi Prezes PZB, kielczanin Grzegorz Nowaczek.
 
Leszka Drogosza i innych bokserów związanych z Kielcami wspominała też Bożena Szczypiór, Pierwszy Zastępca Prezydenta Kielc. - Leszek Drogosz zaczarował nawet góry i dzisiaj jest możliwość ogłoszenia informacji o powstaniu Muzeum Boksu. Cieszymy się, że Kielce zostały wybrane i będziemy tak współpracować, by za rok czy 5 lat można było powiedzieć, że to był dobry wybór, jako promocja miasta i promocja boksu.
 
O kulisach powstania pięściarskiego muzeum opowiadał Maciej Demel, Wiceprezes PZB i Prezes Fundacji Polski Boks Olimpijski.
 
- Od lat współpracujemy z włodarzami Miasta Kielce i uważam symbiozę za bardzo mocną. Zorganizowaliśmy w Kielcach bardzo wiele eventów, zawsze możemy liczyć na przychylność. Kielce są miastem dynamicznie się rozwijającym, doskonale skomunikowanym, a centralne położenie sprawia, że do muzeum będą przyjeżdżać osoby nawet z najodleglejszych zakątków krjau, a być może nie tylko. Projekt dedykowany jest i dzieciom, i młodzieży, ale nie zabraknie ciekawych rzeczy dla kibiców.
 
Z kolei Sławomir Stachura, Dyrektor Kancelarii Prezydenta Kielce, dodał. - Z kielczaninem Prezesem Nowaczkiem znamy się od lat, nie wyobrażam sobie PZB bez niego i Prezesa Demela. Niesamowitą sprawą jest powstanie w Kielcach Muzeum Polskiego Boksu.
 
Natomiast o wybranym miejscu na muzeum mówił Krzysztof Miernik, Dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach: - Symbioza miasta ze sportem, z boksem, nabiera nowego kształtu. Lokal o powierzchni ponad 200 m2 znajduje się w znakomitej lokalizacji, niech to miejsce zasłynie na mapie Kielc i Polski.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.