Podsumowanie 2023 (seniorzy): Wójcik i Bereźnicki brązowymi medalistami Igrzysk Europejskich

Wielkim wydarzeniem sportowym roku 2023 były Igrzyska Europejskie Kraków/Małopolska. Turniej pięściarski odbył się w Nowym Targu, a brązowe medale zdobyli Elżbieta Wójcik w kategorii 75 kg i Mateusz Bereźnicki w wadze 92 kg. Niestety nie udało im wywalczyć awansu na Igrzyska Olimpijskie.

Elżbieta Wójcik pokonała Norweżkę Sunnivę Hofstad 4:1, Ukrainką Anasstasiję Chernokolenko 5:0 i Turczynkę Busrę Isildar 5:0, zaś w półfinale sędziowie orzekli, że przegrała 2:3 z Irlandką Aoife O’Rourke.

Mateusz Bereźnicki wygrał również 3 pojedynki – z Czechem Pavolem Hrivnakiem 5:0, Węgrem Levente Kissem 3:2 i Izraelczykiem Yanem Zakiem 5:0. W walce o finał poniósł porażkę z Włochem Azizem Mouhiidine 0:5.

Oboje rywale reprezentantów Polski sięgnęli po złote medale.

Niestety w kategoriach 75 kg kobiet i 92 kg mężczyzn awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu wywalczyli tylko finaliści.

5 miejsce w Nowym Targu zajęli: Natalia Rok (50 kg), Sandra Drabik (54 kg), Julia Szeremeta (57 kg), Aneta Rygielska (66 kg) i Jakub Słomiński (51 kg).

Nasi pięściarze i pięściarki walczyć będą o prawe boksowania na IO 2024 w turniejach kwalifikacyjnych we Włoszech i Tajlandii.