ME Kadetów: trzy zawodniczki, w tym Zofia Stachowiak, z szansą obrony tytułu

Zofia Stachowiak (70kg) oraz Rosjanka Valeria Linkova (50kg) i Czarnogórka Bojana Gojković (52kg) to trzy zawodniczki, które po zdobyciu złotych medali ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w Rosji, wystąpią w finałach kolejnej edycji ME w Rumunii. Walki o złoto jutro na ringu w Galati. Szansę na pierwszy tytuł ma Barbara Marcinkowska (75kg).

W październiku 2018 roku w Anapie Valeria Linkova zwyciężyła w wadze 48kg, Bojana Gojković była najlepsza w kategorii 50kg, a Zofia Stachowiak w tej samej 70kg.

Do turnieju w Galati zgłosiło się 400 zawodników i zawodniczek z roczników 2003 i 2004 z 35 krajów, w tym z Polski. Na podium staną przedstawiciele 25 reprezentacji narodowych. Najwięcej medali zapewnili sobie Rosjanie - 23, Ukraińcy - 13, Irlandczycy - 9 i gospodarze Rumunii - 8. W czołówce są też Polacy - 4 krążki dla kadry kadetek (tyle samo medali wywalczy drużyny turecka).

We wczorajszych pojedynkach półfinałowych Zofia Stachowiak (KSW Gostyń) pokonała już w 1 rundzie Rumunkę Melanię Beatrice Moldovan, zaś Barbara Marcinkowska (Pomorzanin Toruń) wygrała zdecydowanie na punkty z Ukrainką Anzhelą Kvartsianą - 30:26, 30:26, 30:26, 30:26, 30:25.

Z brązowymi medalami do Polski wrócą Julia Szeremeta (50kg) i Nikola Prymaczenko (54kg). W czwartkowych walkach, których stawką był awans do finału, Julia Szeremeta (MKS II LO Chełm Lubelski) przegrała z wyżej wspomnianą Valerią Linkovą 26:30, 26:30, 27:30, 27:30, 27:30, a Nikola Prymaczenko (Legionowska Akademia Boksu) uległa Łotyszce Nikolinie Boke 25:30, 25:30, 27:29, 25:30, 26:30.

Dziś odbędą się półfinały kadetów, ale niestety bez udziału naszych reprezentantów. Rosjanie mają swojego przedstawiciela w każdej z 13 kategorii. W sobotę walki finałowe kadetek i kadetów, w tym m.in. pojedynki Zofii Stachowiak z Norweżką Sunniva Hofstad, brązową medalistką ubiegłorocznych ME Młodzików w wadze 63kg i Barbary Marcinkowskiej z Rosjanką Valerią Vorontsovą, złotą medalistką w kategorii młodzików z 2018 roku (waga 70kg).