Zbigniew Maleszewski: wszystko zaczyna się od Akademii Boksu Olimpijskiego

- Wszystko zaczyna się od Akademii Boksu Olimpijskiego. To podczas zajęć w formie zabawy dzieci w wieku 8-12 lat poznają podstawy boksu – mówi Zbigniew Maleszewski, członek Zarządu Polskiego Związku Bokserskiego i wiceprezes do spraw wyszkolenia oraz szef łomżyńskiego "Tigera".

- Jednym z priorytetów jest szkolenie dzieci i młodzieży, które w późniejszych latach zasilać będą reprezentację Polski. Stąd projekt Akademia Boksu Olimpijskiego, jak również chęć wprowadzenia nowej kategorii wiekowej – młodziczek. Czasem serce boli, kiedy otrzymuje zaproszenia z Niemiec, Holandii czy Litwy na turnieje bokserskiej dla 12- i 13-latków, a u nas w kraju dopuszczalne jest boksowanie od 14 roku życia. Dwa lata zbierania doświadczeń w rozwoju młodego sportowca to bardzo długi okres – powiedział Zbigniewa Maleszewski, który jest także prezesem Podlaskiego Okręgowego Związku Bokserskiego.
 
Od 2 lat prężenie działa nie tylko na swoim „terenie”, ale również we władzach Polskiego Związku Bokserskiego. Zbigniew Maleszewski podkreślił bardzo dobrą współpracę z prezesem PZB Grzegorzem Nowaczkiem oraz pozostałymi przedstawicielami Zarządu.
 
- Świetnym pomysłem okazała się Akademii Boksu Olimpijskiego. Ten program realizowany jest w ponad 40 klubach w Polsce. Został stworzony z myślą o najmłodszych, którzy nie mogą być od razu „rzucani” na salę treningową. Z nimi należy inaczej pracować, w formie szkolenia ogólnego, poprzez zabawę. Projekt nadzoruje Andrzej Kiełczewski i mamy nadzieję, że za kilka lat niektórzy z jego uczestników będą pokazywać się na krajowych ringach, a później międzynarodowych – dodał wiceszef ds. wyszkolenia w PZB.
 
Zbigniew Maleszewski dba ponadto m.in. o szkolenia trenerów kadry narodowej. – Zrobiliśmy pod tym względem duży krok w czasie tej 2-letniej kadencji nowych władz. Bardzo dobrze współpracuje się też z Instytutem Sportu, panami doktorami Zbigniewem Obmińskim i Arturem Litwiniukiem i wieloma innymi osobami.  Udało się nawiązać współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, gdzie na kierunku wychowanie fizyczne będzie specjalizacja trener boksu. Takich większych i mniejszych sukcesów całego PZB uzbierało się dość dużo. Miło popatrzeć jak zmienia się reprezentacja, jak dzięki współpracy władz Związku z firmą Suzuki Motor Poland nasi zawodnicy i zawodniczki mogą spokojnie przygotowywać się do zawodów mając zapewnione finansowanie – przyznał.
 
Zbigniew Maleszewski był kickboxerem w Hortexie Siemiatycze i bokserem w Gwardii Białystok. Niestety z powodu kontuzji musiał zakończyć występy ringowe i zajął się szkoleniem, najpierw w Asdex w Białymstoku, a od 30 lat w Łomży. Jest trenerem i prezesem BKS Tiger (wcześniej UKS Czwórka), wychowawcą wielu medalistów Mistrzostw Polski.
 
„Podopieczni z łomżyńskiego klubu uczestniczyli m.in. w Mistrzostwach Europy. Obecnie w kadrze narodowej juniorów jest Wojtek Bonecki, ale mam więcej utalentowanej młodzieży. Czekam aż polskie obywatelstwo otrzyma kolejny ze zdolnych juniorów Akhmed Debizov. To bardzo dobry chłopak, który powinien być wśród najlepszych w wadze do 56kg – dodał szkoleniowiec.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.