Mistrzostwa Świata 2021 w Belgradzie, gdzie złoty medal zdobył Henryk Średnicki

AIBA poinformowała, że przyszłoroczne Mistrzostwa Świata mężczyzn zostały przeniesione z New Delhi do Belgradu. To właśnie w stolicy Serbii w 1978 roku pierwszym i jedynym jak do tej pory polskim Mistrzem Świata w boksie olimpijskim został Henryk Średnicki (51kg).

W komunikacie prasowym podano, że Indie nie wywiązały się z obowiązku uiszczenia opłaty nakładanej na gospodarzy międzynarodowych imprez mistrzowskich. W tej sytuacji AIBA postanowiła rozwiązać umowę, a turniej odbędzie się w Belgradzie.

W 1978 roku rozegrano tam II edycję MŚ w boksie, a wielki sukces odniósł startujący w wadze muszej Henryk Średnicki. Wygrywał walkę za walką, a w finale pokonał Kubańczyka Hectora Ramireza. Kubańczycy dominowali na jugosłowiańskim ringu, sięgając po 5 złotych i 3 srebrne medale.

Oprócz Henryka Średnickiego na podium stanęli Roman Gotfryd w kategorii piórkowej (57kg) i Mistrz Olimpijski z Montrealu Jerzy Rybicki w wadze lekkośredniej (71kg). Obaj zdobyli brązowe medale.

Tymczasowy prezydent AIBA Mohamed Moustahsane oficjalnie ogłosił Serbię gospodarzem pięściarskich MŚ męskiej elity w 2021 roku. - Z przyjemnością ogłaszam, że Belgrad będzie gospodarzem kolejnych wielkich zawodów. Jestem pewien, że cały naród serbski będzie dumny z Mistrzostw Świata w Belgradzie. Serbia ma wszystko, aby zorganizować wspaniałe wydarzenie - sportowców, trenerów, działaczy i oczywiście kibiców boksu – mówi Mohamed Moustahsane.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio z powodu pandemii koronawirusa zostały przełożone z 2020 na 2021 rok. MŚ w Belgradzie mają zostać zorganizowane po turnieju w Japonii. Dokładna data nie została jeszcze ustalona.

Bardzo zadowolony z przyznanie Belgradowi Mistrzostw Świata był prezydent Serbskiej Federacji Bokserskiej Nenad Borovczanin. - Po historycznym turnieju w 1978 roku w stolicy Jugosławii, po raz drugi będziemy gospodarzem MŚ w boksie. Zdobycie medalu na takich zawodach to marzenie wszystkich bokserów. My też kierujemy się taką dewizą, nie przestawaj dopóki marzenia się nie spełnią. Dziękuję AIBA za możliwość organizacji turnieju takiej rangi – powiedział Nenad Borovczanin.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.