Podsumowanie 2019: Polki z sześcioma medalami Mistrzostw oraz Igrzysk Europy

6 medali Mistrzostw Europy oraz Igrzysk Europy zdobyły reprezentantki Polski w 2019 roku. Biało-Czerwone wywalczyły krążki także podczas Mistrzostw Europy Młodzieżowych, Juniorów i Kadetów. Miły akcent mieliśmy także w ME Młodzików.

Podczas Igrzysk Europy w Mińsku na Białorusi Karolina Koszewska (69kg) sięgnęła po złoty medal, a Sandra Drabik (51kg) i Elżbieta Wójcik (75kg) - brązowy. Natomiast w Mistrzostwach Europy w hiszpańskim Alcobendas srebro wywalczyły Aneta Rygielska (64kg) i Elżbieta Wójcik (75kg), zaś brąz Sandra Kruk (57kg).

Trenerką naszej reprezentacji jest Karolina Michalczuk, najbardziej utytułowana zawodniczka w historii polskiego boksu - Mistrzyni i Wicemistrzyni Świata, a także 2-krotna Mistrzyni Europy, którą w sumie w finale ME boksowała aż 4 razy. W 2012 roku wystąpiła w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Ze srebrnymi krążkami Młodzieżowych Mistrzostw Europy z Władykaukazu wróciły Agata Kaczmarska (75kg) i Aleksandra Smuklerz (81kg). Agata Kaczmarska po raz 2. karierze wystąpiła w finale ME do 22 lat. Przed rokiem w Rumunii zdobyła złoty medal w wadze 81kg.

Cztery reprezentantki Polski - Wiktoria Rogalińska (51kg), Karolina Ampulska (54kg), Julia Różańska (69kg) i Martyna Jancelewicz (+81kg) sięgnęły po brązowe krążki w Mistrzostwach Europy Juniorów w Sofii.

W ME Kadetów wielkim osiągnięciem zachwyciła Zofia Stachowiak (70kg), która po raz drugi z rzędu stanęła na najwyższym stopniu podium. W 2018 roku zwyciężyła w rosyjskiej Anapie, a tym razem była najlepsza na ringu w rumuńskim Galati. Srebro zdobyła Barbara Marcinkowska (75kg), natomiast brąz - Julia Szeremeta (50kg) i Nikola Prymaczenko (54kg).

W Mistrzostwach Europy Młodzików (Schoolboys) w gruzińskim Tbilisi brązowy medal zdobył Maciej Marchel w wadze 40kg.

W sezonie olimpijskim 2020 najważniejszymi zawodami będą Igrzyska Olimpijskie, które na przełomie lipca i sierpnia odbędą się w Tokio. Turnieje kwalifikacyjne odbędą się w marcu w Londynie i w maju w Paryżu.