header_minsk_2019_logo.jpg

Selekcjoner naszej męskiej reprezentacji Ireneusz Przywara ogłosił 9-osobowy skład na Igrzyska Europy i Mistrzostwa Europy, które za tydzień rozpoczną się w Mińsku. Na Białorusi boksować będą m.in. Damian Durkacz 64kg, Rafał Perczyński 75kg i Tomasz Niedźwiecki 91kg.

 - W II Igrzyskach Europy, które są jednocześnie Mistrzostwami Europy, wystąpi 9 naszych pięściarzy - Jakub Słomiński (49 kg), Jarosław Iwanow (56 kg), Radomir Obruśniak (60 kg), Damian Durkacz (64 kg), Filip Wąchała (69 kg), Rafał Perczyński  (75 kg), Mateusz Goiński (81 kg), Tomasz Niedźwiecki (91 kg) i Adam Kulik (+91 kg) – mówi trener Ireneusz Przywara, który przebywa z kadrowiczami na zgrupowaniu w COS OPO „Cetniewo” we Władysławowie.

W kilku kategoriach wagowych do ostatniej chwili trwała rywalizacja o miejsce w reprezentacji Biało-Czerwonych. Tak było między innymi w 64kg (Damian Durkacz – Mateusz Polski), 69kg (Filip Wąchała – Mikołaj Tobera), 75kg (Rafał Perczyński – Ryszard Lewicki - Bartosz Gołębiewski), 91kg (Tomasz Niedźwiecki),+91kg (Adam Kulik – Aleksander Stawirej).

- Do końca szukałem optymalnego składu na pierwszy z wielkich turniejów międzynarodowych w 2019 roku, a nie zapominajmy, że będą jeszcze Mistrzostwa Świata w Rosji i rozpoczyna się walka o Igrzyska Olimpijskie w Tokio – powiedział trener Ireneusz Przywara, który opowiedział także o kulisach decyzji związanych z wyborem zawodników na IE i ME w Mińsku.

- W wadze 75kg w ostatniej fazie rywalizowali Rafał Perczyński i Ryszard Lewicki. W bezpośredniej walce na turnieju im. Chychły wygrał Perczyński, on także zwyciężył w meczu z Niemcami, a Lewicki poniósł porażkę w tym spotkaniu. Lewicki był także na turnieju w Bułgarii, gdzie poniósł porażkę w pierwszej walce.

- W kategoriach 64kg i 91kg przesądziły walki na turnieju im. Stamma – finałowe zwycięstwo Durkacza z Polskim, które było jednym z najlepszych pojedynków w całych zawodach, oraz wygrana w półfinale Niedźwieckiego z Soczyńskim – dodał szkoleniowiec.

Już wcześniej trenerka kadry kobiet Karolina Michalczuk poinformowała, że w Mińsku boksować będą Sandra Drabik (51kg), Aneta Rygielska (60kg), Karolina Koszewska (69kg)  oraz Elżbieta Wójcik (75kg).

Panie startują w Igrzyskach Europy w 5 kategoriach wagowych. Za kilka tygodni będą mieć swoje oddzielne Mistrzostwa Europy w Hiszpanii.

17 czerwca Biało-Czerwonych czeka uroczyste ślubowanie w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie, siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a następnego dnia wylot na Białoruś. Losowanie turnieju 20 czerwca, a pierwsze walki 21 czerwca.

FLAGA_WGIER.png
Karolina Ampulska (54kg), Wanessa Orczyk (60kg) i Daria Parada (75kg) awansowały do finałów rozgrywanego w Eger Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego im. Bornemissza. Brązowe medale zdobyli Igor Terlecki (75kg), Oskar Kopera (+91kg) i Wiktoria Tereszczak (69kg).
 
W czwartkowych pojedynkach półfinałowych Karolina Ampulska (KS Wda Świecie) wygrała z Kanadyjką Kate Gyeongyeon, Wanessa Orczyk (BKS Skorpion Szczecin) pokonała Tajkę Buapa Porntip, a Mistrzyni Europy Kadetek Daria Parada (BKS Skorpion Szczecin) okazała się lepsza od Ukrainki Olesii Krysiuk.
 
- Moją rywalką była zeszłoroczna srebrna medalistka Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich i mistrzyni Tajlandii. Prezentuje bardzo wysoki poziom. W finale w Argentynie przegrała z Brytyjką Caroline Dubois, z którą ja także już boksowałam – mówiła Wanessa Orczyk.
 
W pozostałych półfinałach Wiktoria Tereszczak (BKS Ring Bielsko-Biała) przegrała z inną Tajką Manikon Baison, Igor Terlecki (BKS Skorpion Szczecin) z Kazachem Yerassylem Zhakpekovem, a Oskar Kopera (Orkan Gorzów Wlkp.) z Węgrem Levente Kiss, który w tamtym roku doszedł do finału Mistrzostw Europy Kadetów.
 
- Po prostu zrobiłem za mało w ringu, by wygrać z reprezentantem gospodarzy – przyznał Oskar Kopera, brązowy medalista Młodzieżowych ME 2018.
 
Turniej im. Bornemissza odbywa się już po raz 69. W turnieju rywalizują juniorzy i kadeci. Dla polskich juniorów to jeden ze sprawdzianów przed wrześniowymi Mistrzostwami Europy w Sofii.
FLAGA_WGIER.png

Wanessa Orczyk (60kg) i Igor Terlecki (75kg) pokonali dzisiaj złotych medalistów Mistrzostw Ukrainy oraz Węgier i awansowali do półfinałów Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego im. Bornemissza w węgierskiej miejscowości Eger.

- Oboje nasi reprezentanci zwyciężyli na punkty. Wanessa Orczyk wygrała z Mistrzynią Ukrainy Aminą Abramovą, zaś Igor Terlecki pokonał zeszłorocznego Mistrza Węgier Levente Lorika – mówił trener Marcin Stankiewicz.

W pojedynkach półfinałowych boksować będzie jeszcze czworo Biało-Czerwonych - Karolina Ampulska (54kg), Wiktoria Tereszczak (69kg), Daria Parada (75kg) i Oskar Kopera (+91kg).

Niestety w środę przegrywali inni Polacy – w wadze 49kg Gracjan Ciureja z Japończykiem Shogo Tanaka, 52kg Paweł Brach z Tajlandczykiem Sukthetem Sarawut, 56kg Benjamin Zarzeczny z Węgrem Zsoltem Zuro (Węgry), 60kg Oliwier Zamojski z Kanadyjczykiem Harborne Justice i Filip Szpakowicz z Kazachem Aitzhanem Ashirkanem oraz 69kg Michał Jarliński z innym Kazachem Aidaruli Margulanem.

Szczególnie wymagającego przeciwnika miał Paweł Brach, który dziś boksował z Wicemistrzem Igrzysk Olimpijskich Młodzieży oraz Mistrzem Azji 2018 i Wicemistrzem Azji 2017.

- Już w pierwszej rundzie byłem liczony po ciosie na wątrobę, ale podniosłem się i zacząłem boksować jak równy z równym. Przeważyło doświadczenie rywala z Azji, który ma ponad 200 walk i jest bardzo utytułowanym zawodnikiem. Ogólnie jestem zadowolony, wiem jak walczy najlepszy pięściarz w mojej kategorii i mam świadomość nad czym pracować. Do Mistrzostw Europy pozostało jeszcze trochę czasu, na pewno poprawię błędy, a już nauczyłem się sporo nowego. Przede mną cztery obozy i jeden turniej, więc jestem dobrej myśli – mówił Paweł Brach.

IKONA_CZARNE_DIAMENTY_2019.jpg
W zmienionym składzie, w porównaniu do Mistrzostw Europy, wystąpi reprezentacja Polski kadetów w Międzynarodowym Turnieju Bokserskim "Czarne Diamenty", który 14 czerwca rozpocznie się w Myszkowie.
 
- W większości powołani to zawodnicy z rocznika 2004 wyróżniający się podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Oczywiście są też pięściarze urodzeni w 2003 roku jak w wadze 52kg Dawid Litke (KS Olimp Lublin), 54kg Oskar Sadowski (BKS Skorpion Szczecin), 60kg Łukasz Perkowski (Knock-Out Bielany) i 80kg Jakub Straszewski (Champion Włocławek). Po Mistrzostwach Polski Młodzików do kadry dołączę jeszcze chłopców z 2005 roku - mówi trener kadry narodowej kadetów Krzysztof Szot.
 
Po kilku latach przerwy MTB "Czarne Diamenty" wraca do Myszkowa. To właśnie w tym mieście karierę zaczynał Krzysztof Szot pod okiem mistrza świata w boksie olimpijskim Henryka Średnickiego.
 
- Do tegorocznych zawodów zgłoszonych jest ok. 100 zawodników z Polski, Czech, Ukrainy, Słowacji. Zobaczymy w piątek na konferencji technicznej i losowaniu ilu pięściarzy ostatecznie pojawi się w Myszkowie. Pierwsze walki odbędą się tego samego dnia. Podobnie jak podczas niedawnego meczu Polska - Kadetów, także również "Czarne Diamenty" poświęcone są pamięci wspaniałego boksera i trenera, mojego mistrza Henryka Średnickiego - powiedział Krzysztof Szot, któremu w pracy szkoleniowej w reprezentacji pomaga Ludwik Buczyński.
 
W przeszłości w "Czarnych Diamentach" zwyciężali m.in. Krzysztof Włodarczyk w 1998 roku, Damian Jonak w 2000 roku, Grzegorz Proksa i Krzysztof Zimnoch w 2001 roku, Michał Chudecki i Andrzej Wawrzyk w 2004 roku, Artur Szpilka w 2007 roku, czy Damian Durkacz i Aleksander Stawirej w 2014 roku.
 
- Zależy mi na jak najlepszej organizacji i jak największym prestiżu tych zawodów. Dlatego mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie coraz więcej startujących w Myszkowie, a poziom naszych pięściarzy coraz lepszy - dodał trener kadry narodowej.
 
Podstawowy skład reprezentacji 46kg Adrian Lewandowski (Łokietek Brześć Kujawski), 48kg Nikodem Szafarz (Boxing Radom), 50kg Aleks Kramarz (BKS Orkan Gorzów Wlkp.), 52kg Dawid Litke (Olimp Lublin), 54kg Oskar Rybczyk (Nowy Dwór Mazowiecki), 60kg Łukasz Perkowski (Knock-Out Bielany), 63kg Damian Hofman (KS Garda Gierałtowice), Kamil Urbaniak (DKB Dzierżoniów), 75kg Kacper Parada (BKS Skorpion Szczecin), +80kg Adrian Wieczorek (Champion Włocławek).
 
 
FLAGA_WGIER.png
Walczący w tej samej kategorii wagowej 60kg Wanessa Orczyk i Filip Szpakowicz odnieśli zwycięstwa w pierwszym dniu zawodów i awansowali do ćwierćfinałów Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego im. Bornemissza w miejscowości Eger. Polacy startują w kategorii juniorów, a na Węgrzech odbywają się także zawody kadetów.
 
- Wanessa Orczyk wypunktowała zdecydowanie reprezentantkę Holandii Calisir Husne, zaś  Filip Szpakowicz pokonał po dobrym pojedynku pięściarza gospodarzy Tamasa Tanka – mówił Marcin Stankiewicz.
 
Oboje Polaków awansowało do ćwierćfinałów. Porażki ponieśli pozostali walczący w tej strefie walk reprezentanci Biało-Czerwonych – 51kg Wiktoria Rogalińska,  64kg Marcin Chudobiński, 75kg Wojciech Guźniczak.
 
- Z dobrej strony, mimo przegranej, pokazała się Wiktoria Rogalińska, która uległa decyzją sędziów mistrzyni Węgier Dominice Vital. Marcin Chudobiński uległ Węgrowi Rolandowi Loczi. Po dwóch słabszych rundach, w trzeciej Marcin uwierzył, że może wygrać, ale było to za mało na rywala. Wojciech Guźniczak uległ przez RSC w 3 rundzie Chorwatowi Jozakowi Noa – dodał szkoleniowiec na co dzień pracujący w Skorpionie Szczecin. W środę boksować będzie 8 Polaków.
 
- W ćwierćfinałach wystąpią Wanessa Orczyk, Filip Szpakowicz, Gracjan Ciureja (49kg), Paweł Brach (52kg), Beniamin Zarzeczny (56kg), Oliwier Zamojski (60kg), Michał Jarliński (69kg) i Igor Terlecki (75kg) - dodał Marcin Stankiewicz.
 
Na Węgrzech boksować będą także Karolina Ampulska (54kg), Wiktoria Tereszczak (69kg), Daria Parada (75kg) i Oskar Kopera (+91kg).
FLAGA_WGIER.png

180 zawodniczek i zawodników – w grupie wiekowej juniorów – z 23 państw stanęło na starcie Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego im. Bornemissza w węgierskiej miejscowości Eger.

Do udziału w memoriałowych zmaganiach zgłoszeni zostali także nasi reprezentanci, którzy poznali już swoich ringowych oponentów. A oto jak losowali Polacy:

Juniorki:

51 kg (14 zaw.): Wiktoria Rogalińska – Dominika Vital (HUN)

54 kg (4 zaw.): Karolina Ampulska – Kate Gyeongyon (CAN)

60 kg (11 zaw.): Wanessa Orczyk – Calisir Husne (HED)

69 kg (5 zaw.): Wiktoria Tereszczak walczyć będzie ze zwyciężczynią pojedynku: Thais Larche (FRA) – Manikon Baison (THA)

75 kg (4 zaw.): Daria Parada – Olesia Krysiuk (UKR)

Juniorzy:

49 kg (6 zaw.): Gracjan Ciureja – Shogo Tanaka (JAP)

52 kg (8 zaw.): Paweł Brach – Sukthat Sarawut (THA)

56 kg (11 zaw.): Beniamin Zarzeczny – Zsolt Zuro (HUN)

60 kg (12 zaw.):Oliwier Zamojski – Harborne Justice (CAN)

60 kg: Filip Szpakowicz – Tamas Tanka (HUN)

64 kg (14 zaw.): Marcin Chudobiński – Roland Löczi (HUN)

69 kg (11 zaw.): Michał Jarliński – Aklaruli Margulan (KAZ)

75 kg (13 zaw.): Wojciech Guźniczak – Jezek Noa (CRO)

75 kg: Igor Terlecki – Lavente Lorik (HUN)

+91kg (6 zaw.): Oskar Kopera – Lavente Kiss (HUN)

 

W dniu dzisiejszym z naszych zawodników boksować będą:

W kat. 51 kg/K: Wiktoria Rogalińska – Dominika Vital (HUN)

W kat. 60 kg/K: Wanessa Orczyk – Calisir Husne (HED)

W kat. 60 kg/M: Filip Szpakowicz – Tamas Tanka (HUN)

W kat. 64 kg/M: Marcin Chudobiński – Roland Löczi (HUN)

W kat. 75 kg/M: Wojciech Guźniczak – Jezek Noa (CRO)

 

LOGO_oglnopolskiego_dnia_boksu_olimpijskiego_002.jpg

Dzisiejszy dzień – 10.06.2019r. – to zgodnie z Uchwałą Polskiego Związku Bokserskiego z 2017r. kolejna, trzecia już edycja Ogólnopolskiego Dnia Boksu Olimpijskiego. To dzień, w którym cała rodzina pięściarska w naszym kraju ma swoje święto, obchodzone w jak najbardziej pięściarski sposób, czyli poprzez: walki pokazowe, pokazy techniki, pokazy treningu, czy wreszcie treningi otwarte, a także konkursy i zabawy sprawnościowe.

Na przykład w Pomorskim OZB w poszczególnych klubach przewidziano akcje promocji boksu poza salami treningowymi. Z kolei w Świętokrzyskim ZB – poza uroczystymi pokazami boksu na wolnym powietrzu, jak np. w Kielcach – przeprowadzone zostaną w klubach treningi otwarte. Uroczyste obchody Ogólnopolskiego Dnia Boksu Olimpijskiego  odbędą się także na Podlasiu. A w Łomży mieszkańcy tego miasta będą mogli zobaczyć przed Ratuszem trening zawodniczek i zawodników miejscowego Tigera. Podobne przedsięwzięcia czekają na miłośników szlachetnej szermierki na pięści w całym kraju, pokazując piękno tego sportu w jego olimpijskiej odmianie.

header_minsk_2019_logo.jpg

21 czerwca w stolicy Białorusi - Mińsku rozpoczną się II Igrzyska Europy. Dla naszych pięściarzy to będą równocześnie Mistrzostwa Europy Seniorów, pierwsza pod wodzą selekcjonera Ireneusza Przywary, który wkrótce ogłosi skład na prestiżowe zawody.

Biało-Czerwoni po turnieju im. Zygmunty Chychły przenieśli się do COS OPO "Cetniewo" we Władysławowie, gdzie pozostaną do końca tygodnia. W najbliższych dniach trener Ireneusz Przywara ogłosi skład na turniej w Mińsku.

- Po turnieju w Gdańsku, Mateusz Polski (64kg) i Michał Soczyński (91kg) wzięli udział i wygrali swoje walki w meczu Energa Czarni Słupsk - Obwód Kaliningradzki. Na zgrupowaniu jest 12 zawodników, którzy przygotowują się do Igrzysk Europy - Mistrzostw Europy, ale także drugiej części sezonu z jesiennymi Mistrzostwami Świata na czele - mówi Ireneusz Przywara.

Poza Mateuszem Polskim i Michałem Soczyńskim, którzy boksowali we wspomnianym I Memoriale Józefa Mazura, na zgrupowaniu we Władysławowie są 49kg Jakub Słomiński, 56kg Jarosław Iwanow, 64kg Damian Durkacz, 69kg Mateusz Tobera, 75kg Bartosz Gołębiewski, Ryszard Lewicki, 81kg Mateusz Goiński, 91kg Tomasz Niedźwiecki, +91kg Adam Kulik, Oskar Safaryan.

- Jeszcze trwa rywalizacja o wyjazd na zawody na Białorusi, a mam na myśli szczególnie dwie kategorie wagowe, gdzie poziom zawodników jest bardzo wyrównany. Wkrótce ogłoszę ostateczny skład - dodał szkoleniowiec.

17 czerwca Biało-Czerwonych czeka uroczyste ślubowanie w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie, siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a następnego dnia wylot na Białoruś.

- Losowanie turnieju bokserskiego - 10 kategorii wagowych męskich i 5 kobiecych - odbędzie się 20 czerwca, a pierwsze walki 21 czerwca. Zawody potrwają do 28 czerwca. Z pewnością fakt, że to będą II Igrzyska Europy sprawia, że bardzo wzrasta ranga, to już taka namiastka Igrzysk Olimpijskich. Mam nadzieję, że pokażemy dobry boks, a i szczęście nam dopisze - powiedział Ireneusz Przywara.

Mistrzostwa Europy Kobiet zaplanowane są pod koniec sierpnia w hiszpańskim mieście Alcobendas.

Mistrzostwa Świata Mężczyzn odbędą się we wrześniu w Jektarinburgu (Rosja), a Mistrzostwa Świata Kobiet w październiku w Ulan Ude (Rosja).

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.