szewiska-z-kadr.jpg

POLSKI ZWIĄZEK BOKSERSKI ŻEGNA IRENĘ SZEWIŃSKĄ

Polski Związek Bokserski ze smutkiem informuje, że w dniu 29.06.2018r. odeszła na zawsze ś.p. Irena Szewińska – bez wątpienia jedna z najbardziej wybitnych i utytułowanych polskich sportsmenek w historii. Siedmiokrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich (4 złote, 2 srebrne i 2 brązowe), dziesięciokrotna medalistka Mistrzostw Europy ( 5 złotych 1 srebrny i 4 brązowe), a także trzykrotna medalistka Halowych Mistrzostw Europy (1 srebrny i 2 brązowe). 

Karierę sportową rozpoczęła w 1960r. w barwach warszawskiej Polonii. W 1962r. – w Łodzi – wywalczyła swoje pierwsze medale mistrzostw Polski w grupie wiekowej młodzików. W sumie na krajowych mistrzostwach zdobyła 24 medale.

W 1964r. – podczas europejskich igrzysk juniorów – ś.p. Irena Szewińska sięgnęła po pierwsze zwycięstwa w rywalizacji międzynarodowej, zdobywając trzy złote medale. Niedługo potem – na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio – po raz pierwszy w karierze stanęła na podium dla medalistek największego święta sportowego na świecie. Od tego momentu, aż do 1980r. – czyli do zakończenia kariery zawodniczej – ś.p. Irena Szewińska wielokrotnie sławiła polski sport na arenach całego świata.

Już po zejściu z bieżni ś.p. Irena Szewińska przez wiele lat zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, kierując Związkiem w latach 1997 – 2009. Na rzecz ukochanej dyscypliny pracowała także w kontynentalnych (EAA) i światowych (IAAF) władzach lekkiej atletyki. Dodatkowo pełniła funkcję V-ce Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i była członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Była osobą oddaną swojej wielkiej pasji nie tylko podczas startów. Także podczas wykonywania licznych obowiązków zawsze wyznawała zasadę, że niezależnie od zwycięstwa najważniejszy jest człowiek. Jej odejście, to wielka strata dla całego sportu polskiego i międzynarodowego.

Rodzinie i Bliskim ś.p. Ireny Szewińskiej Polski Związek Bokserski składa wyrazy współczucia.

Ostatnie pożegnanie ś.p. Ireny Szewińskiej nastąpi w dniu 05.07.2018r. o godz. 14.45 na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.