20-letnia Oliwia Toborek Wicemistrzynią Świata w boksie olimpijskim!

Młodzieżowa Mistrzyni Europy Oliwia Toborek została Wicemistrzynią Świata Seniorek w kat. 81 kg i w nagrodę otrzyma 50 tys. dol. W finale w Stambule 20-letnia Polka przegrała z 21-letnią Litwinką Gabriele Stonkute 0:5. Brąz w MŚ zdobyła Lidia Fidura (+81 kg), a jej premia to 25 tys. Gratulacje dla naszych pięściarek i wszystkich trenerów pracujących w klubach i reprezentacji z Oliwią Toborek (Warszawska Szkoła Boksu) i Lidią Fidurą (Carbo Gliwice).

Oliwia Toborek miała szansę dołączyć do dwojga polskich Mistrzów Świata w boksie olimpijskim Henryka Średnickiego (1978 rok) i Karoliny Michalczuk (2008). Początek czwartkowej walki o złoto wskazywał, że ma bardzo dużą szansę na zwycięstwo. Końcówka pierwszej rundy była nieco słabsza, ale ostatecznie po 3 minutach to nasza zawodniczka prowadziła 3:2.
 
Drugą rundę przegrała 0-5 i na kartach nieznacznie lepsza była Stonkute 20-18, 20-18 i trzy razy 19-19. O wszystkim miało zadecydować ostatnie starcie. Mimo ambitnej postawy Oliwia Toborek nie była w stanie pokonać Litwinki, a poza tym niestety była liczona. Końcowy wynik 0:5 (28-29, 28-29, 28-29 27-30, 27-30). Ale i tak srebro w debiucie w MŚ jest genialnym osiągnięciem. Tym bardziej, że pięściarka z Warszawy dopiero w ostatniej chwili znalazła się w kadrze, zastępując kontuzjowaną Martynę Jancelewicz.
 
Oliwia Toborek na co dzień trenuje pod okiem Jacka Dymowskiego, a w reprezentacji pracują z nią Tomasz Dylak, Kamil Goiński, Kamil Gorząd i Jakub Sawicki. Wcześniej zdobywała medale Mistrzostw Świata i Europy kadetek i juniorek, a srebro MŚ Seniorek jest jej 5 krążkiem z imprez mistrzowskiej w ciągu zaledwie 7 lat. Mimo że waży poniżej 80 kg sukcesy odnosiła dotąd w plusie. Dopiero w Stambule startowała w limicie do 81 kg, chociaż jest plan, aby walczyła w wadze 75 kg.
 
Przed Oliwią Toborek srebrne medale MŚ wywalczyły Karolina Michalczuk w 2006 roku - 54 kg, Sandra Kruk w 2012 roku - 57 kg i Magdalena Wichrowska (z d.Stelmach) w 2012 roku – 64 kg.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.